Mój 8 Dan

Ze stopniami karate powyżej 6 Dan jest jak z tytułami naukowymi. Musisz zostać nominowany przez odpowiednie ciało międzynarodowe. Karate 21-go wieku bardzo mocno podzieliło się na dwa główne nurty (nie myląc ze stylami, nie piszę tutaj o stylach karate): nurt sportowy, który mocno prze w kierunku wejścia i pozostania w rozgrywkach Olimpijskich, oraz nurt tradycyjny, kultywujący wartości użytkowej sztuki walki. W tym artykule chcę się podzielić swoją refleksją, nie chcę oceniać, który nurt jest lepszy.

W czasie moich 38 lat doświadczeń na Drodze Karate i sztuk walki, uprawiałem style bezkontaktowe i kontaktowe, ćwiczyłem tradycyjne japońskie jiu-jutsu i aiki-budo, trzymałem w ręku miecze samurajskie, odwiedziłem Shaolin, trenowałem Kravmagę i dynamiczne strzelanie z broni palnej. Wszystko to dla lepszego zrozumienia sztuk walki jako realnych narzędzi obrony. Miałem również wieloletnie doświadczenie w sporcie karate. Posiadam państwowe uprawnienia „Trener klasy mistrzowskiej w karate”. Przez Ministerstwo Sportu i Turystyki byłem zaproszony w skład Rady ds. Sztuk i Sportów Walki. Wychowałem wielu medalistów, w tym 5 mistrzów świata. Czterech różnych Ministrów Sportu odznaczało mnie nagrodami za pracę trenerską. W 2007, jako Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, zorganizowałem i przeprowadziłem w Polsce Mistrzostwa Świata w Karate.

Po tych wszystkich doświadczeniach, dzisiaj, widzę, że zarówno kierunek sportowy, jak i kierunek obronny, jako główny motyw uprawiania karate, mają swoją rację bytu. Mogą i powinny się wzajemnie uzupełniać. Moim zdaniem w obecnych czasach najważniejszą rolą, którą Karate ma do odegrania, jest wszechstronna edukacja. Edukacja sportowa, ale również edukacja intelektualna i emocjonalna. Potrzebujemy kształtować jednostki, które są świetnymi sportowcami, ale również potrafią radzić sobie w życiu codziennym, nie tylko na tatami.

Z tych powodów przyjąłem nominację na stopień 8 Dan ze strony World Karate Association, stosunkowo młodej organizacji, która skupia się na walorach edukacyjnych w Karate. Tworzy narzędzia dla lepszego funkcjonowania Klubu, Dojo. Pomaga trenerom w doskonaleniu ich warsztatu oraz umożliwia zarabiać dodatkowe środki. Z dumą przyjmuję to wyróżnienie od WKA, organizacji przenoszącej jakość edukacyjną Karate do prawdziwego 21-go wieku.

Zapraszam Cię do współpracy. Napisz do mnie wiadomość!

Translate »